Depresja – czy da się całkowicie jej pozbyć?

Depresja to zaburzenie, na które cierpi coraz więcej osób. Chore osoby odczuwają smutek, żal, brak chęci do dalszego życia. Obniża im się, nastrój oraz postrzegają świat negatywnie. Na to zaburzenie chorują nie tylko dorośli ludzie, lecz także dzieci. Czy można się wyleczyć i żyć pełnią życia? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Czy mam depresję? – Objawy

Niejedna osoba zastanawiała się kiedyś, czy przypadkiem nie ma depresji? Zwykle pierwsze objawy możemy zauważyć bardzo szybko, lecz spadek nastroju nie świadczy od razu o zaburzeniu. Z obniżonym nastrojem muszą towarzyszyć inne objawy, aby można było stwierdzić, że cierpi się na depresje. Do objawów dołącza się spadek energii, zaburzenie snu, odczuwanie zmęczenia, brak chęci do życia oraz brak chęci wstawania z łóżka. Ludzie, którzy mają depresję, codziennie walczą o każdy dzień, zmuszają się do życia. Czują się nim zmęczeni, łatwo myślą o sobie w sposób negatywny, często towarzyszy im brak apetytu. Chorzy często gorzej pamiętają i nie mogą skoncentrować się na zwykłych codziennych czynnościach. Jeśli takie objawy towarzyszą nam przez 2 tygodnie, powinniśmy skłonić się do podjęcia jakichś kroków, czyli najlepiej skonsultować się ze specjalistą w tym zakresie.

Do jakiego lekarza się udać?

Wiele osób, które zauważą u siebie pierwsze objawy depresji, zastanawiają się, czy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, czy od razu zgłosić się do psychiatry. Lekarz rodzinny jest w stanie rozpoznać depresję. Zwłaszcza kiedy objawy są cięższe i bardziej nasilone. Lekarz pierwszego kontaktu jest w stanie zaproponować pacjentowi w pierwszym rzucie terapię przeciwdepresyjną. Jeśli to się okaże nieskuteczne, będzie kierował wtedy do psychiatry. Do psychiatry trzeba się od razu zgłosić, kiedy u pacjenta pojawiają się myśli samobójcze, występuje bardzo głębokie obniżenie nastroju lub kiedy jest zahamowanie psychoruchowe, czyli pacjent jest w bardzo trudnym kontakcie. Wtedy niezwłocznie trzeba pacjenta skonsultować u psychiatry. Do poradni zdrowia psychicznego można udać się bez skierowania tak jak w stanach nagłych do izby przyjęć szpitala psychiatrycznego. 

Czy depresję da się wyleczyć?

Depresję da się wyleczyć! Depresja jest zaburzeniem psychicznym, które może być w pełni wyleczalne. Szacuje się, że ok. 50% pacjentów odpowiada na leczenie przeciwdepresyjne, tzn. objawy depresji w znacznym stopniu zmniejszają się, u około połowy tych pacjentów objawy depresji ustępują całkowicie. Po przebyciu jednego epizodu depresyjnego, ryzyko pojawienia się kolejnego wynosi ok. 50%.  Można wyleczyć epizod i nie mieć nawrotów. Wsparcie rodziny w leczeniu depresji jest bardzo ważne. Tak samo powinniśmy pamiętać, że ktoś z naszych bliskich może mieć taką chorobę i powinniśmy zwracać na to uwagę. Osoby wspierające pacjenta pełnią w terapii bardzo ważną rolę. Często specjaliści opierają się na rodzinie, która pomaga w leczeniu depresji. Osoby zmagające się z chorobą depresji mogą korzystać z naszego forum, by dostać wsparcie. Pamiętajmy, depresję można wyleczyć!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *